DUDAK DOLGUSU

Dudak Dolgusu

Dudak Dolgusu Nedir? Nasıl Yapılır?
Kadınların estetik olarak en çok dikkat ettikleri bölgelerden birisi dudaklardır. Özellikle ince yapılı dudaklara sahip kadınlar, dudaklarının biraz daha dolgun biraz daha hacimli durması için dolgu uygulamalarından yararlanırlar.Dolgu uygulamaları özellikle günlük hayata dönüş çabuk olduğu için tercih edilmeye başlandı. Narkoz almak istemeyen, ameliyat düşüncesinden çekinen insanlar dolgu maddeleriyle yapılan uygulamaları daha sık düşünmeye başlamışlardır. Çok kısa süreler içinde gerçekleştirilen uygulamalar sayesinde dudak dolgusu son zamanlarda oldukça popüler olmaya başlamıştır.Dudak dolgusu, dudak çevresinde çeşitli düzeltmelerin yapılması ve dudak konturu uygulayarak dudaklara dolgunluk verilmesi işlemidir.

Kaç çeşit dudak dolgusu vardır?
Kalıcı, yarı kalıcı ve geçici dolgu olmak üzere üç çeşit dudak dolgusu vardır. Lokal anestezi kremi ile uygulama yapılacak bölge uyuşturulur ve krem enjekte işlemi yapılmadan önce temizlenerek uygulama öyle yapılır.

Dudak dolgusunda hangi işlemler yapılır?

    Dudak dolgunlaştırma
    Dudak çizgilerini yok etme
    Dudak çevresinde oluşan kırışıklıkları yok etme
    Dudaklar arası simetri ve asimetriyi düzeltme
    Dudak şeklini destekleme


Dudak dolgusu uygulaması ne kadar sürer?
 
Lokal anestezi ile yapılan dudak dolgusu yaklaşık yarım saat süren bir uygulamadır. Dolgu maddesi olarak hyalüronik asit kullanılır. Tek seferde uygulanır. Uygulama sonrasında yan etki olarak kızarıklık ve ödem görülebilir. Bunlar geçici yan etkilerdir ve iki üç içinde yok olur. Yan etkiler geçtikten sonra rötuş uygulaması yapılır.
 
Doğal görünüm ne zaman belirginleşir?
 
Dudak dolgusu, uygulamanın ardından etkisini göstermeye başlar ancak dudakların doğal görünümünü kazanması için yaklaşık bir hafta geçmesi gerekir. Dudak dolgusunda doğal görünümün ne zaman olacağı uygulamayı yapan doktorun tecrübesine de bağlıdır. Hangi bölgeye ne kadar doz dolgu maddesi uygulanacağı, hangi dolgu maddesinin kullanılacağı bu konuda çok önemlidir.
 
Dudak silikonu ve dudak dolgusu arasındaki farklar nelerdir?

    Dudak dolgusunda cerrahi uygulanmaz. Enjeksiyon uygulaması ile yapılır.

    Dudak silikonu sadece küçük dudakları büyütmeye yarar.

    Dudak dolgusu ile orantısız dudaklar düzeltilebilir.

    Dudak dolgusu kalıcı olmadığı için herhangi bir alerjik reaksiyon görülmez.

    Dudak silikonlarında alerjik etkiler görülebilir.

    Dudak silikonu kesi açılarak uygulanır. İstenildiği zaman çıkarılma lüksü vardır.