BURUN DOLGUSU

Burun Dolgusu

Burun Dolgusu Nasıl Yapılır? Kalıcılığı Nedir?

Yüz bölgesinin en çok göze çarpan bir başka organı ise burundur. Burun yapısının yüz şekli ile orantılı olması estetik görünüm açısından oldukça önem kazanır.
Burun dolgusu, estetik cerrahlar tarafından uygulaması yapılan, ameliyatsız yüz gençleştirme ve ameliyatsız yüz estetiği uygulamalarının bir parçasıdır. Yüz dolgusu uygulamalarında geçerli tüm her şey burun dolgusu uygulamasında da geçerliliğini korur.
 
Burun dolgusu uygulaması ne kadar sürer?
Lokal anestezi ile yapılan burun dolgusu yaklaşık 10-15 dakika süren bir uygulamadır. Günlük hayata dönüş uygulamanın hemen ardından olabilir. Burun dolgusu yapılırken vücudun kendisinde bulunan hyalüronik asit kullanılır.
 
Burun dolgusu ile yapılabilenler nelerdir?
Burun dolgusu sadece estetik açıdan insanların görüntüsü değiştirmeye yaramaz. Burun dolgusu ile burun eğrilikleri giderilir ya da hafifletilebilir. Burun sırtı düzleştirilir. Burun alın ilişkisi düzeltilebilir. Burun ucu kaldırılabilir. Burun dudak belirginleştirilir. Burun asimetrileri düzeltilir.
 
Yan etkileri nelerdir?
Bu tür uygulamalar uzman estetisyenler tarafından yapılmalıdır. Konu hakkında deneyimi ve uzmanlığı olmayan kişiler tarafından yapılırsa istenmeyen sonuçlar doğurabilir. Ancak yan etki olarak çoğu uygulamada olduğu gibi hafif alerjik reaksiyon, enfeksiyon, kanama gibi durumlar görülebilir. Bu etkiler geçici yan etkilerdir.
 
Burun dolgusu kimlere yapılmamalıdır?
Bu tür operasyonlarda şu unutulmamalıdır. Her şey dört dörtlük olacak diye bir durum söz konusu değildir. Yapılacak uygulamada kişinin beklentileri normal ölçülerde olmalıdır. Beklentileri gerçekçi olmayan kişilere burun dolgusu yapılmamalıdır.
 
Kalıcı burun dolgusu yapılabilir mi?
Kalıcı ya da çok uzun süre erimeyen dolgu maddesi kullanmak tehlikelidir. Burun dolgusunda eriyebilen ürünlerin kullanılması önemlidir. Bu yüzden hyalüronik asit kullanılabilir. Ya da piyasada FDA onaylı ürünler kullanılarak kişinin sorun yaşaması önlenir. En uygun kalıcılık süresi 18 ay olandır. Bu sürenin üzerinde olan ürünlere çok itibar edilmemelidir.