SAÇ MEZOTERAPİSİ

Saç Mezoterapisi
 
Kadın için de erkek için de saçlar oldukça önemlidir. Normal olarak bir insanda günde ortalama olarak 100 tel saçın dökülmesi gayet normaldir. Ancak bu sayının üstünde dökülmeye başlayan saç teli ise saçlarda bir sağlıksız durumun olduğu anlamına gelir.
 
Saç neden dökülür?
Genelde B12 vitamin eksiliği, tiroid hastalıkları, sağlıksız beslenme, geçirilen herhangi bir ateşli hastalık, mevsim ile ilgili saç dökülmeleri, demir eksikliği saç dökülmesine neden olan faktörlerdir. Bunun yanında saç dökülmesinde özellikle erkeklerde görülen genetik saç dökülmeleri de vardır. Erkeklerde genetik saç dökülmeleri 30 yaş ve üzerinde görülürken kadınlarda genetik saç dökülmeleri daha geç yaşlarda ortaya çıkmaktadır.
 
Saç mezoterapisi nedir, ne işe yarar?
Saç mezoterapisi, saç dökülmesi görülen bölgelere deri altından vitamin, mineral ve saçın canlanmasına yarayacak maddelerin enjekte edilmesiyle yapılan bir tedavi yöntemidir. Saç mezoterapisi sayesinde saç azalmasının önüne geçilmeye, ince telli saçların beslenerek kalınlaşması ve canlanmasına çalışılır
.
Saç mezoterapisi nasıl uygulanır?
Saç mezoterapisi, mezoterapi tabancısı kullanılarak saçsız bölgeye hazırlanan karışımın küçük dozlar halinde cilt içine verilmesiyle gerçekleştirilir. Saç mezoterapisi, mezoterapi tabancası ile ortalama 10-15 dakika sürer. Saç mezoterapisinde vitamin, kan dolaşımı düzenleyicileri, elastin, kollajen tetikleyiciler, keratin gibi maddelerin karışımıyla hazırlanan solüsyon kullanılır. Mezoterapi tabancı ile yapılan uygulama kişiye konfor ve tekniğe de kalite getirir. Bunun yanında mezoterapide çok ince uçlu iğneler de kullanılabilir. Bu iğnelerin kullanımı kişiye acı ya da ağrı vermez.
 
Saç mezoterapisi öncesinde yapılması gerekenler
Saç mezoterapisinde, seansa gelirken vücut için kullanılan hiçbir kozmetik sürülmez. Makyaj uygulaması yapılmaz. Kişisel temizlik yapılır. Üste giyilen kıyafetlerin temiz olması gerekir. Dar pantolonlar giyilmez. Seans başlamadan yaklaşık 48 saat önce kan sulandırıcı ilaçlar ve damar genişletici ilaçlar kullanılmaz. Herhangi bir ilaca, besine karşı alerjik durumunuz varsa bu durum doktor ile paylaşılmalıdır.
 
Saç mezoterapisi sonrası dikkat edilmesi gerekenler
Saç mezoterapisi uygulaması yapıldıktan sonra kişi kendini güneşten korumalıdır. Seans üzerinden 12 saat geçmeden banyo ya da duş alınmaz. Vücuda krem, sulandırıcı süt sürülmez. Eğer doktor tarafından önerilen bir diyet  ya da egzersiz programı varsa bu muhakkak uygulanmalıdır.