GENÇLİK AŞISI

Gençlik Aşısı
Yaşam şartları, çevresel etkiler, zamanın getirdiği etkiler ve kişinin yaşlanmasıyla beraber ciltte bazı değişiklikler yaşanır. Yerçekiminin etkisiyle beraber dokularda elastik madde kaybı, lif kaybı yaşanmaya başlar. Bu durum ise ciltte kırışıklıklara, lekelere, sarkmalara sebep olur.  Bu etkiler ise bir insanın artık yaşlanmaya başladığının tipik belirtileridir. Teknolojinin gelişmesiyle orantılı olarak tıp dünyası da birçok yeniliği bünyesine katmaktadır. Bu yeniliklerden biri de Otolog Fibroblast Enjelsiyonu” ya da diğer adıyla “Gençlik Aşısı” birçok kişinin tercih etmeye başladığı uygulamalardan biri haline gelmektedir.
 
Kimler gençlik aşısı yaptırabilir?
Gençlik aşısı, 30 ile 45 yaş arası hastalarda oldukça verimli dönemlerini yaşar. 45 yaş üstü uygulamalarda etki süresi biraz daha uzun sürer. Gençlik aşısı bu yaş ortalamasının yanında akne, enfeksiyon, yara gibi nedenlerle ciltte meydana gelmiş deformasyonlara karşı herhangi bir yaş sınırı olmadan uygulanabilir. Kanser hastalarına gençlik aşısı uygulanmaz. Bunun yanında yirmili yaşlarda bulunan kişilere gençlik aşısı yapılmaz.
 
Gençlik aşısı içinde bulunan maddeler nelerdir?
Gençlik aşısı, kişinin kendi doku örneği ve kan örneğinden elde edilen bir üründür. Herhangi bir katkı maddesi içermez. Her ne kadar kişinin kendi kanı ya da doku örneği olsa da GMP standartlarında ve özelliklerinde donanıma sahip laboratuvarlarda hazırlanarak uzman hekim tarafından uygulanması gereken bir durumdur.Gençlik aşısı, kişinin kendi hücre dokusundan elde edilen bir madde olduğu için herhangi bir yan etki söz konusu değildir. Tıpkı PRP uygulamaları gibi kişinin kendi kanı bileşenlerine ayrılarak tekrar kişiye veriliyorsa gençlik aşısı da kişinin kendi doku hücrelerinden alınan örneklerle tekrar kişiye geri verilmektedir.
 
Yan etkisi var mıdır?
Hem kişinin kendi doku hücresinden oluşması hem de içinde alerjik reaksiyona sebep olabilecek herhangi bir madde bulunmadığı için hem sağlıklı hem de güvenilir bir yöntemdir.
 
Olumlu etkiler ne zaman görülmeye başlanır?
Yüze hacim kazandırmak ve yukarı doğru yapılanmasını sağlama hemen gözle görülmeye başlar. Parlak ve canlı görünüm ise yaklaşık bir hafta içinde başlar ve etkisini aylar içinde göstermeye başlar. Kırışıklıklar hemen çözülmeye başlar. Gözle görülür etki yaklaşık 10-15 gün içinde başlamış olur.