BOTOKS KIRIŞIKLIK TEDAVİSİ

Botoks Kırışıklık Tedavisi
Botoks, dış etkenler haricinde kişinin yaşının ilerlemesiyle meydana gelen kırışıklık, sarkma, hafif çizgiler, koltukaltı terlemeleri gibi vakalarda kullanılan bir yöntemidir.
Botoks nasıl uygulanır?
Botoks, sorunlu olan bölgede bulunan kasların içine, ince uçlu iğneler vasıtasıyla enjekte edilerek uygulanır. Botoks sayesinde sorunlu bölgede oluşan kırışıklıklar, ince çizgiler yok olur. Bunun yanında yeni kırışıklıkların oluşumunu da engelleme özelliğine sahiptir.Botoks, uygulama yapılacak bölgeye lokal anestezi yapılarak uygulanır. Anestezi yapıldıktan sonra yaklaşık 15-20 dakika beklenir ve bölge temizlenir. Daha sonra ince uçlu özel iğneler sayesinde kas içine belirli dozlarda dolgu maddesi enjekte edilir. Botoks uygulaması yaklaşık olarak 10-15 dakika sürer.
 
Botoks kalıcı bir tedavi midir?
Botoks tedavisi kalıcı bir tedavi değildir. Yaklaşık olarak 4-6 ay arasında bir kalıcılık süresi vardır. Bu süre dolgu maddesinin kalitesine ve kişinin cilt yapısına göre de farklılık gösterebilmektedir. Botoks tedavisinin kalıcılık süresi bittiğinde uygulama yapılan bölge eski haline geri döner. Tekrarlanacak botoks tedavisi ile süre biraz daha uzatılır.
 
Botoks kimlere uygulanabilir?
Özellikle yaşın ilerlediği kişilerde yüz mimikleri ve yüz çizgileri çok daha fazla olmaya başlar. Yaşlılık belirtilerinin daha fazlalaştığı bu kişilere botoks tedavisi yapılabilir. Yaş sınırlaması 18 yaşında başlar ve 65 yaşa kadar rahatlıkla botoks tedavisi uygulanabilir. Kişide kırışıklık derinliği çok derin ise botoks tedavisi bu kırışıklığı sadece hafifletebilir. Ancak çok derin olmayan kırışıklıklarda botoks çok etkili bir yöntemdir.
 
Botoks yaptırmanın riski var mıdır?
Her uygulamada olduğu gibi botoksda da riskler vardır. Bu yüzden konunun uzmanı ve tecrübe sahibi kişiler tarafından yapılması gerekir. Botoks yapıldıktan sonra oluşabilecek riskler arasında geçici doku zedelenmesi, enjeksiyon sırasında yanma hissi, kişinin his kaybı hissetmesi gibi durumlar olabilir. Bunun yanında botoks uygulaması yapılırken çok nadir de olsa iğne kılcal damara denk gelirse kanama olabilmektedir. Bu riskleri yaşamamak için muhakkak uzman kişilerle görüşmek ve tecrübelerinden yararlanmak gerekir.
 
Botoks kimler tarafından yapılmalıdır?
Estetik cerrahlar, medikal estetik uzmanları, dermatologlar botoks işlemini yapabilirler. Botoks yapılırken yüz anatomisi ve kasların çalışma yönü çok iyi bilinmeli ve buna göre uygulama yapılmalıdır.