PRP TEDAVİSİ

Prp Tedavisi
PRP, kişinin kendi kanından santrifüj işlemi gerçekleştirerek yani bileşenlerine ayırma işlemi yapılarak dokularda meydana gelen hasarın düzeltilmesinde ve yüz, boyun, saç gibi bölgelerde oluşan deformasyonlara uygulanan bir tedavi yöntemidir.
 
PRP’nin yan etkisi var mıdır?
PRP, doktorlar tarafından uygulanması gereken bir uygulamadır. Doktorlar haricindeki kişilerin uygulaması, istenmeyen sonuçları doğurabilir. Tek kullanımlık enjeksiyon ve tüp içeren bir kit olan regenkit ile uygulanmalıdır. Oldukça güvenli bir tekniktir. Kişinin kendi kanı kullanıldığı için hiçbir yan etkisi yoktur.
 
PRP hangi alanlarda kullanılır?
Plastik cerrahlar yaptıkları yağ enjeksiyonu ameliyatlarında PRP yöntemini kullanarak hastadan alınan yağ içine PRP karıştırarak hastalarında kullanmaktadır. Bunun yanında karın ve yüz germe, meme dikleştirme, meme küçültme gibi operasyonlarda PRP uygulaması yapılması ile kanama ve kötü yaraların iyileşmesi gibi problemler azaltılmaktadır.
 
PRP uygulamasının özellikleri nelerdir?
PRP uygulaması ile uygulanan bölgede canlılık ve parlaklık meydana gelmeye başlar. Yaşlılıktan ileri gelen lekelenmeler, gözaltı torbalanmaları ve gözdeki morluklar yapılan PRP uygulaması ile düzeltilebilmektedir. Yüz bölgesinde meydana gelen ince kırışıklıklar yine uygulanan PRP yöntemi sayesinde yumuşatılmaktadır. PRP’nin başka bir özelliği de sadece yapıldığı alana değil çevresine de etki etmesidir. Etki alanı sadece yapıldığı bölgede sınırlı kalmaz.
 
PRP uygulaması kaç seans yapılır?
PRP, mezoterapi yöntemiyle uygulanan bir yöntemdir.  PRP seans sayısı kişiden kişiye değişmekle beraber tedavi türüne göre yaklaşık 3 ile 6 seans arası yapılır. Tedavi seans aralıkları 2-3 hafta arasında düzenlenir. Daha sonrasında tedavinin desteklenmesi amacı ile ortalama 7 ile 8 ay arasında seanslar tekrarlanmalıdır. PRP seans süresi uygulama bölgesinin büyüklüğüne göre 30-40 dakika arasında değişmektedir.
 
PRP hangi tedavilerde kullanılır?
PRP tedavisi, saç dökülmelerinde, yaşlılıktan ileri gelen leke tedavisinde, aknelerde, sarkma ve kırışıklık oluşmaya başlayan bölgelerde ve çatlak tedavisinde kullanılır.
 
Kimler PRP tedavisinden yararlanabilir?
PRP tedavisi hemen her yaş grubuna uygulanabilen bir tedavi yöntemidir. Ancak PRP yönteminin uygulanamayacağı kişiler de vardır. Bu kişiler arasında hamileler, kanser hastaları, pıhtılaşma bozukluğu bulunanlar, trombosit sayısı ve fonksiyon bozukluğu olan kişiler PRP tedavisinden yararlanamazlar.