YANAK DOLGUSU

Yanak Dolgusu
Yüz estetiğinde en önemli konulardan biri de yanak ve buna bağlı olarak elmacık kemiği üzerinde yapılan uygulamalardır. Uygulamalarda yanak ve elmacık kemiği belirginleştirilmekte aynı zamanda küçültme işlemi yapılabilmektedir. Burada dikkat edilmesi gereken nokta elmacık kemiği üzerinde işlem yapılırken hacmi artıracak dolgu maddesinin uygun dozda verilmesidir.Elmacık kemikleri ve yanaklar genç yaşlarda diri ve canlı gözükürler. Çünkü cilt için gerekli olan tüm maddeler hala ciltte bulunurlar. Ancak zamanla yaşın ilerlemesi ve yerçekimi kanunları hatta bazı dış etkenler cildin yavaş yavaş sarkmasına ve cilt üzerinde kırışıklıklara sebep olur. Bu durum ise kadınlarda birçok probleme hatta psikolojik problemlere neden olabilir.
Yanak dolgusu nasıl uygulanır?
Diğer bir adı PRP yöntemi olan yanak dolgusunda kişinin kendi yağ dokusundan hazırlanarak uygulama yapılır. Yağlanmış bölgeden fazlalık olan yağlar alınır ve üzerinde gerekli işlemler yapıldıktan sonra doku kaybı yaşanan bölgelere enjekte edilir. İnce kanüller kullanılarak yağlar alınır ve yanaklara dolgunluk kazandırılmak üzere enjeksiyon işlemi uygulanır. Bu şekilde kişinin yanaklarına dolgunluk getirilmiş olur hem de canlı ve diri bir görünüm kazandırılmış olur.
 
Yanak dolgusu hangi durumlarda yapılır?
Zamanla yaşa bağlı olarak meydana gelen yüz bölgesinde sarkmalar, kırışıklıklar, çukurlaşma ve çökmeler dolgu maddeleriyle iyileştirilebilmektedir. Gerek dış etkenler olsun gerek yaşın ilerlemesine bağlı olsun yüz bölgesinde meydana gelen çukurlaşma ve çökmeler, sarkmalar için ameliyatsız dolgu uygulamaları ile istediğiniz dolgunluğu sağlayabilirsiniz. Bunun yanında yanak alt kısmında zıt bir eğrilik ya da çöküklük durumunda da dolgu maddeleriyle bu çöküklüğü, çukurlaşmalara müdahale edilerek istenilen konuma getirilebilir.
 
Yanak dolgusu uygulanırken dikkat edilmesi gerekenler
Aslında yanak dolgusu uygulanırken komple yüz olarak düşünülmelidir. Yanak dolgusu uygulanırken gözaltı da düşünülmeli ve gözaltı ve yanak kısmının birbiriyle olan uyumu göz önünde bulundurulmalıdır. Bunun yanında sadece gözaltı dışında burun bölgesi de dikkate alınmalı ve burun köşesi ile dudak köşesine inen kısım da dolgu maddesi uygulaması yapılarak tüm yüz komple olarak düşünülerek birbiriyle uyumlu hale getirilmelidir.
 
Yanak dolgusu uygulaması ne kadar sürer?
Dolgu yapılacak bölgeye anestezik krem sürülerek yaklaşık 15-20 dakika beklenir ve sonrasında dolgu işlemi uygulanır. Yapılan yanak dolgusu uygulaması ortalama 15 ile 30 dakika arasında gerçekleşir. Uygulama sonrası hafif şekilde kızarık ve morluklar oluşabilir. Bu yan etkiler daha sonra yok olur.